Din salariul brut, angajatorul reține CAS de 25% (art. 138 lit. a)) și CASS de 10% (art. 156), calculate la brut. Impozitul pe venit este de 10% din ce rămâne după contribuții și, la funcția de bază, după deducerea personală (art. 78 alin. (2)). Angajatorul plătește separat CAM de 2,25% (art. 220^3).
Acest ghid explică ce prevede legea, cu titlu informativ. Nu este consultanță juridică pentru o situație anume; pentru cazul tău concret, un contabil sau un avocat îți poate spune cum se aplică.
Ce înseamnă CAS și CASS?
Sunt două contribuții sociale datorate de salariat și reținute din salariul lui.
- CAS este contribuția de asigurări sociale, adică partea care merge la sistemul public de pensii. Salariile sunt prima categorie de venit pentru care se datorează (art. 137 alin. (1) lit. a)). Cota este de 25% (art. 138 lit. a)), iar baza lunară este „câștigul brut realizat din salarii și venituri asimilate salariilor” (art. 139 alin. (1)).
- CASS este contribuția de asigurări sociale de sănătate. Se datorează și pentru salarii (art. 155 alin. (1) lit. a)), cota este de 10% (art. 156), iar baza lunară este tot câștigul brut (art. 157 alin. (1)).
Nu le plătești tu direct. Angajatorul are obligația să le calculeze și să le rețină la sursă (art. 146 alin. (1) pentru CAS, art. 168 alin. (1) pentru CASS). Pe fluturașul de salariu apar ca rețineri din brut.
Cum se calculează impozitul pe salariu?
Impozitul pe salariu este lunar și final: îl calculează și îl reține tot angajatorul (art. 78 alin. (1)). Cota este de 10% (art. 64 alin. (1) lit. b)), dar nu se aplică pe brut. Art. 78 alin. (2) face diferența după locul de muncă:
| La funcția de bază | La celelalte locuri de muncă | |
|---|---|---|
| Ce se scade din brut | CAS, CASS, deducerea personală și alte sume enumerate de lege, în limitele de acolo: cotizația sindicală, pensiile facultative sau ocupaționale, asigurările voluntare de sănătate și altele | doar CAS și CASS |
| Cota | 10% | 10% |
| Temei | art. 78 alin. (2) lit. a) | art. 78 alin. (2) lit. b) |
„Funcția de bază” este locul de muncă pe care îl declari angajatorului ca fiind cel de bază. Dacă lucrezi la mai mulți angajatori, declari asta „numai angajatorului ales” (art. 7 pct. 2).
Cum funcționează deducerea personală în 2026?
Deducerea personală este o sumă scăzută din baza impozitului, acordată „numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcția de bază” (art. 77 alin. (1)). Are două părți.
Deducerea personală de bază se acordă dacă salariul brut lunar este de cel mult 2.000 de lei peste salariul minim în vigoare în luna respectivă (art. 77 alin. (3)). În 2026, salariul minim a fost 4.050 lei până la 30 iunie (HG nr. 1.506/2024, forma oficială, abrogată de la 1 iulie prin art. 2 din HG nr. 146/2026) și este 4.325 lei de la 1 iulie (HG nr. 146/2026, art. 1). Aritmetic, limita este deci 6.050 lei brut până în iunie și 6.325 lei de la iulie. Deducerea este un procent din salariul minim, care scade pe măsură ce brutul crește. Capetele tabelului din art. 77 alin. (4):
| Venit brut lunar | Fără persoane în întreținere | 1 persoană | 2 persoane | 3 persoane | 4 sau mai multe |
|---|---|---|---|---|---|
| până la salariul minim | 20% | 25% | 30% | 35% | 45% |
| salariul minim + 1.951 până la + 2.000 lei | 0% | 5% | 10% | 15% | 25% |
| peste salariul minim + 2.000 lei | nu se acordă | nu se acordă | nu se acordă | nu se acordă | nu se acordă |
Între aceste capete, procentul scade cu 0,5 puncte la fiecare 50 de lei. Copiii minori ai contribuabilului sunt considerați întreținuți (art. 77 alin. (7)).
Deducerea personală suplimentară (art. 77 alin. (10)) înseamnă:
- 15% din salariul minim pentru cei de până la 26 de ani, cu salariu de cel mult salariul minim plus 2.000 de lei;
- 100 de lei lunar pentru fiecare copil de până la 18 ani înscris într-o unitate de învățământ, indiferent de nivelul salariului părintelui.
Dacă lucrez în mai multe locuri, CAS se calculează din fiecare salariu?
Da. Fiecare angajator calculează și reține CAS (art. 146 alin. (1)) și CASS (art. 168 alin. (1)) din salariul pe care îl plătește, la cotele de 25% și 10%.
Diferența apare la impozit. Deducerea personală se acordă doar la funcția de bază (art. 77 alin. (1)), iar la celelalte contracte impozitul este 10% din brut minus contribuții (art. 78 alin. (2) lit. b)). Pentru deducerea de 100 de lei pe copil, părintele care lucrează la mai mulți angajatori declară că nu o primește de la alt angajator (art. 77 alin. (13)).
Mai e o regulă pentru contractele cu timp parțial. Potrivit art. 146 alin. (5^6), CAS-ul pe un contract de muncă, cu normă întreagă sau parțială, nu poate fi mai mic decât cel calculat la salariul minim, proporțional cu zilele lucrătoare în care contractul a fost activ. Regula nu se aplică, printre altele, celui care are în aceeași lună două sau mai multe contracte de muncă a căror bază cumulată este cel puțin egală cu salariul minim (alin. (5^7) lit. e)), nici elevilor și studenților de până la 26 de ani sau pensionarilor pentru limită de vârstă, în condițiile de acolo. Când se aplică, diferența o suportă angajatorul (alin. (5^9)). Aceleași reguli se aplică și pentru CASS (art. 168 alin. (6^1)).
Ce plătește angajatorul peste salariul brut?
Contribuția asiguratorie pentru muncă (CAM) o datorează angajatorii (art. 220^1 lit. a)), pentru veniturile din salarii (art. 220^2). Cota este de 2,25% (art. 220^3 alin. (1)), aplicată pe „suma câștigurilor brute realizate din salarii” (art. 220^4 alin. (1)). Nu se reține din salariul tău: se adaugă peste brut, în costul angajatorului.
Mai există scutiri de impozit pe salariu în 2026?
În forma în vigoare, art. 60 mai prevede scutirea de impozit pe salarii pentru persoanele cu handicap grav sau accentuat (pct. 1) și pentru salariile din activitatea de cercetare-dezvoltare și inovare, în condițiile de la pct. 3. Punctele 2, 5 și 7 ale articolului sunt abrogate de la 1 ianuarie 2025, prin OUG nr. 156/2024.
Scutirea se referă doar la impozit. Pentru persoanele aflate în situațiile de la art. 60 se datorează în continuare CAS (art. 137 alin. (2)) și CAM (art. 220^2 alin. (2)), iar CASS cu excepția pct. 6 (art. 155 alin. (2)).
Exemplu practic: de la 7.000 de lei brut la net
Un exemplu general, cu cifre rotunde, ca să arate ordinea calculului. Nu este analiza unui caz anume; pe fluturașul real pot apărea sporuri, tichete, rotunjiri sau alte rețineri.
Un salariat are, într-o lună din a doua jumătate a lui 2026, un salariu brut de 7.000 lei, la funcția de bază, fără persoane în întreținere, fără cotizație sindicală și fără pensie facultativă.
- CAS: 25% din 7.000 lei = 1.750 lei (art. 138 lit. a), art. 139).
- CASS: 10% din 7.000 lei = 700 lei (art. 156, art. 157).
- Deducerea personală: 7.000 lei depășește 6.325 lei (salariul minim de 4.325 lei plus 2.000 lei), deci nu se acordă (art. 77 alin. (3)-(4)).
- Baza impozitului: 7.000 − 1.750 − 700 = 4.550 lei (art. 78 alin. (2) lit. a)).
- Impozitul: 10% din 4.550 lei = 455 lei.
- Net: 7.000 − 1.750 − 700 − 455 = 4.095 lei.
- Separat, angajatorul datorează CAM: 2,25% din 7.000 lei = 157,50 lei (art. 220^3), deci costul lui total este 7.157,50 lei.
În acest exemplu, reținerile din brut însumează 2.905 lei, adică 41,5% din brut (un calcul, nu un procent din lege).
Variantă: același salariat are și un al doilea contract, cu timp parțial, de 2.000 lei brut. Acolo se rețin CAS 500 lei și CASS 200 lei, iar impozitul este 10% din 1.300 lei, adică 130 lei, fără deducere personală (art. 78 alin. (2) lit. b)). Netul de pe al doilea contract: 1.170 lei. Cum baza cumulată a celor două contracte depășește salariul minim, regula CAS-ului minim nu se aplică (art. 146 alin. (5^7) lit. e)).
Întrebări frecvente
Ce procent din salariu reprezintă CAS în 2026?
25% din câștigul brut (art. 138 lit. a), art. 139 alin. (1)).
Cât este CASS din salariu?
10% din câștigul brut (art. 156, art. 157 alin. (1)).
Impozitul de 10% se aplică pe brut sau pe net?
Pe brut minus CAS, CASS și, la funcția de bază, minus deducerea personală și celelalte sume de la art. 78 alin. (2) lit. a).
Primesc deducerea personală la fiecare angajator?
Nu. Art. 77 alin. (1) o acordă numai la locul unde se află funcția de bază, pe care o declari unui singur angajator (art. 7 pct. 2).
Cine plătește CAM și cât este?
Angajatorul, 2,25% din câștigurile brute din salarii (art. 220^1, art. 220^3, art. 220^4). Nu se reține din salariul angajatului.
Ultima actualizare: Octombrie 2026
Sursele oficiale
Textele citate mai sus vin din baza noastră de legislație, actualizată zilnic. Poți verifica fiecare act în forma oficială publicată de Ministerul Justiției — linkurile de mai jos duc la forma consolidată în vigoare:
- Codul fiscal (Legea nr. 227/2015) — articolele 7, 60, 64, 77, 78, 137, 138, 139, 146, 155, 156, 157, 168, 220^1, 220^2, 220^3, 220^4 — vezi forma oficială pe legislatie.just.ro
- HG nr. 146/2026 privind salariul minim brut pe țară — articolele 1, 2 — vezi forma oficială pe legislatie.just.ro
- HG nr. 1.506/2024 privind salariul minim brut pe țară (abrogată de la 1 iulie 2026) — articolul 1 — vezi forma oficială pe legislatie.just.ro
ai-aflat oferă informații despre legislația din România, cu trimitere la sursele oficiale. Acest articol nu reprezintă consultanță juridică personalizată.
